Windows 10 – přepnutí z IDE režimu na AHCI bez nutnosti přeinstalovat operační systém

Výměna klasického plotnového pevného disku za SSD disk vdechne nový život i poměrně zastaralému počítači. Často je ale režim práce disku v biosu nastaven na výchozí IDE místo modernějšího AHCI. Pokud přepnutí provedete až po instalaci Windows, systém nedokáže naběhnout. SSD disk pak nedosahuje optimálního výkonu, protože nefunguje korektně funkce NCQ a třeba zápis velkého množství malých souborů je pomalejší. V IDE režimu také nefunguje případný update firmware SSD disků.

Předem upozorňuji, že tuto operaci provádíte na vlastní nebezpečí a rozhodně je vhodné mít zazálohovaná data pro všechny případy.

 1. Klikněte na nabídku start a spusťte příkaz: msconfig
 2. Na druhé záložce “Spuštění počítače” v okně “Možnosti spuštění” vyberte “Bezpečné spuštění – minimální”
 3. Restartujte počítač a v biosu přepněte režim IDE na AHCI, uložte nastavení a nechte pc nastartovat
 4. Opakujte postup od začátku, vypněte “Bezpečné spuštění” a znovu restartujte počítač
 5. Nyní by již Windows 10 nastartovat v režimu AHCI

návod na odstranění chyby: Instalační aplikace NVIDIA nemůže pokračovat

V ovladačích na webu Nvidia po vybrání své grafické karty kliknu na nejnovější verzi ovladače. Následně pravým myšítkem kliknete na možnost zkopírovat adresu odkazu. Na novou záložku vložte tento zkopírovaný odkaz a téměř na jeho konci za text international vložte dch. Výsledný odkaz bude v případě verze 431.36 vypadat takto:

https://us.download.nvidia.com/Windows/431.36/431.36-desktop-win10-64bit-international-dch-whql.exe

ESET

zpět na články
zpět na Servis PC
https://www.facebook.com/pcservisvrchlabi/

Jak spustit ve Windows 10 virtuální stroj přes Hyper-V

ESET – zabezpečení pro Vaše počítače, mobily a tablety

Jsme partnerem firmy ESET. Pokud sháníte špičkové zabezpečení Vašich zařízení za výhodnou cenu, jste na správném místě! Ať děláte na internetu cokoliv, ESET Vás ochrání, včetně Vašich soukromých i pracovních dat a sítí. Jde o produkt, který chrání nejvíce českých firem. ESET byl ve zprávě Magic Quadrant společnosti Gartner pro rok 2018 jmenován vyzyvatelem v segmentu Endpoint Protection.

ESET Internet Security obsahuje oceňovaný antivirus, který Vás ochrání před všemi typy virů a hrozeb. Ransomware štít, který brání před zašifrováním dokumentů, fotek a dalších souborů. Dále také zabezpečený prohlížeč a kontrolu domácí sítě, která odhalí nezvané uživatele a slabá místa.

Více informací na e-mailu: info@pc-servis-vrchlabi.cz nebo na telefonním čísle: +420 603 778 659

ESET - Bronze Partner

zpět na články
zpět na Servis PC
https://www.facebook.com/pcservisvrchlabi/

Jak spustit ve Windows 10 virtuální stroj přes Hyper-V

Jak spustit ve Windows 10 virtuální stroj přes Hyper-V

Můžete si například nainstalovat bezplatný a poměrně šikovný VirtualBox, nebo VMware, či jiné. Osobně doporučuji alespoň vyzkoušet Hyper-V od Microsoftu, který obsahují Windows 10 ve verzi Pro, Enterprise a Edu.

Ručně jej zapnete přes Ovládací Panely -> Programy -> je Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Rychlejší způsob je spustit příkaz optionalfeatures.exe, najít položku Hyper-V, zakliknout a nechat spustit. Oba způsoby zapnutí ale na konci vyžádají restart počítače.

Po restartu nechte přes nabídku start vyhledat Hyper-V a nabídne se Vám spuštění správce technologie Hyper-V. Měli by jste ho najít případně i v nástrojích pro správu Windows.

Ve chvíli, kdy máme spuštěn Správce technologie Hyper-V je třeba ještě vytvořit síťové rozhraní, pomocí kterého bude virtuální stroj přistupovat do sítě a internetu. Ve správci kliknu na název stroje a vyberu Správce virtuálního přepínače. Vyberu externí a kliknu na tlačítko Vytvořit virtuální přepínač. V dalším okně zvolím síťovou kartu svého počítače (LAN nebo WIFI), která bude tvořit most pro přístup do sítě / internetu. Na malou chvíli Vám to odpojí počítač od sítě / internetu.

Nyní už můžete vytvořit Virtuální počítač, který se může hodit například pro testování softwaru aniž by jste si museli “zanášet” svůj vlastní operační systém na daném stroji.

Kliknete pravým myšítkem na Nová -> Virtuální počítač. Následně se proklikáte jednoduchým průvodcem. Dobře si rozmyslete přidělení velikosti operační paměti a disku. Pro velmi rychlou odezvu virtuálního počítače doporučuji jeho virtuální disk umístit na SSD uložiště a přidělit mu alespoň dvě jádra procesoru. V neposlední řadě budete také potřebovat ISO soubor pro instalaci operačního systému.

Spustit virtuální stroj můžete volbou Připojit -> Spustit. Může být samozřejmě i spuštěn bez nutnosti k němu být připojen.

Pokud chcete virtuální počítač vypnout ze správce, aniž by jste se museli přihlašovat, vyberte volbu Ukončit. Ta zajistí vypnutí počítače stejně jako když v nabídce start zvolíte vypnout. Volba Vypnout stroj zastaví stejně jako když přijdete o napájení – přijdete o neuložená data.

zpět na články
zpět na Servis PC

Jak spustit ve Windows 10 virtuální stroj přes Hyper-V

14. ledna 2020 skončí rozšířená podpora Windows 7

Za rok a půl 14. ledna 2020 skončí rozšířená podpora Windows 7.  Přestanou vycházet zejména bezpečnostní aktualizace, které jsou v dnešní době velmi důležité. Zajistěte si včas přechod na Windows 10. Aktuálně je ještě stále možné využít legálního upgradu systému Windows 7 na Windows 10 zdarma, bez nutnosti pořízení nové licence. Máte-li o tuto službu zájem, neváhejte mne kontaktovat! Můžete ušetřit až cca 4 tisíce korun dle typu licence…

zpět na články
zpět na Servis PC

14. ledna 2020 skončí rozšířená podpora Windows 7

oprava aktualizací Windows 10

Občas se stane, že se poškodí aktualizace Windows 10 a buď končí chybou, nebo se snaží po restartu pc nainstalovat stále dokola. V tom případě je potřeba oprava aktualizací windows 10. Vyzkoušejte tento postup:

 1. zazálohujte důležitá data
 2. spusťte příkazový řádek jako administrator
 3. zadejte postupně příkazy:
 4. net stop wuauserv
 5. net stop cryptSvc
 6. net stop bits
 7. net stop msiserver
 8. Ren C\:Windows\softwareDistribution SoftwareDistribution.old
 9. Ren C\:Windows\System32\catroot2 catroot2.old
 10. restartujte pc a zkontrolujte dostupné aktualizace

zpět na Servis PC

oprava aktualizací windows 10

instalace Windows 10 na notebook Samsung RV511

Notebook Samsung RV511 oficiálně nepodporuje Windows 10 a dokud neprovedete poměrně zásadní zásah do hardwaru tohoto notebooku ani se Vám to nepodaří. Problém je integrovaný wifi modul, který musíte vyjmout. Po tomto zásahu již instalace Windows 10 proběhne.

zpět na Servis PC

Samsung RV511

nechtěný přechod do režimu spánku ve Windows 10

Některá zařízení, např. starší Sony Vaio, ale i jiná mají občas problém s nechtěným předčasným přechodem do režimu spánku ve Windows 10. To se projevuje, tak, že i když máte nastaven přechod do režimu spánku při nečinnosti nastaven například na 10 minut v nastavení napájení, stroj přejde do režimu spánku mnohem rychleji. Klidně i po dvou minutách po nečinnosti. Oprava se dá zajistit úpravou registrů. Jak na to?

Nejdříve si uložíme a rozbalíme tento soubor.

Jsou v něm dva soubory, které upravují registry windows.
První: Add_System_unattended_sleep_timeout_to_Power_Options.reg
Druhý: Remove_System_unattended_sleep_timeout_from_Power_Options.reg

Spuštění prvního souboru způsobí, že se v:

možnosti napájení / změnit nastavení schématu / změnit pokročilé nastavení napájení / režim spánku/

zobrazí do té doby skrytá položka: “Vypršení časového limitu bezobslužného režimu spánku systému

Ve výchozím stavu bývá nastavena na hodnotu 2 minut. Máte-li výše popisovaný problém, změňte tuto hodnotu na 0 minut což by Vám mělo pomoci.

Pokud tuto položku chcete opět skrýt, je potřeba spustit druhý soubor, který upraví registry windows zpět do stavu, kdy je výše popsaná volba v nastavení napájení opět skrytá.

Zdroj: https://www.tenforums.com/tutorials/72133-add-system-unattended-sleep-timeout-power-options-windows-10-a.html

zpět na Servis PC

režimu spánku